Світ Квітів

 

Цікавинки про троянди

трояндаСьогодні ми присвятимо нашу статтю всім відомій та, напевно, всеулюбленій квітці. Це звичайно троянда. А якими ж переказами овіяна історія цієї квітки? Прекрасна квітка, століттями славлена, існує в культурі людства близько п'яти тисяч років. За цей час складено безліч міфів і переказів, так чи інакше пов'язаних з трояндою. 

Наприклад, у Древньому Римі вона ототожнювалася з Венерою, із сліз якої виникла, згідно з міфом. Греки, які вважали троянду даром богів, були іншої думки про те, як вона з'явилася на землі. За словами Анакреона, троянда народилася з білосніжної піни, що покривала тіло Афродіти, коли богиня любові виходила з моря. Побачивши квітку, боги, зачаровані чудовою красою, окропили його нектаром, який надав троянді чудовий аромат,  але не зробив вічним, і вона залишилася такою ж смертною, як і все, що народжується на землі.
Інша легенда свідчить, що під час одного з бенкетів богів на Олімпі Купідон зачепив своїми крильцями посудину з нектаром, той упав і пофарбував білі троянди в червоний колір напою.
 
А яка ж будова цієї таємничої квітки?
Rosa L. Сімейство розоцвітих . Троянда - це окремий рід сімейства розоцвітих, який об'єднує культурні (троянди) і дикорослі (шипшина) види. Троянди є прямостоячими багатостебловими кущами, заввишки від 0,5 до 2,5 м, а деякі вічнозелені плетисті види досягають 10 м. Дерев'янисті стебла і втечі майже завжди покриті шпильками різної величини і форми. Листя складне, непарно-перисті, у більшості видів складаються з 5-7, іноді 9-11 листочків. Квітки різноманітного забарвлення, двостатеві, поодинокі або зібрані в зонтиковидно-волотисті суцвіття. У вічнозелених, і у багатьох садових видів утворюються вони на однорічній деревині. Цвітіння у них повторюється кілька разів впродовж літа. Плоди горішковидні, одно-сім'яні, з щільною, дерев'янистою оболонкою, дозрівають в серпні - вересні. У них буває від 3-5 до 100 і більше насіння. Широко використовується в медицині. Троянди розрізняють за формою куща, аромату і забарвленню квіток. Саме тому їх використовують в найрізноманітніших посадках, поєднуючи з іншими рослинами, або створюють сади тільки з троянд. Троянди підрозділяються на збірну групу паркових троянд (троянда ругоза, нуазетовые, бурбонські, прованські), чайногібридні, ремонтантні, по-лиантовые, мініатюрні, грандифлора, флори-бунда, плетисті і інші. Для кожної з вище згаданих груп троянд існують специфічні правила обрізання. Рід Троянда включає близько 400 дикоростучих видів та більш як 3000 сортів троянд, що ростуть в основному в помірному кліматі, окремі види ростуть у субтропічних регіонах і навіть у Заполяр’ї. Людина протягом багатьох століть прагнула одержати нові, більш доконані сорти садових видів троянд. Кожний новий сорт являє собою нове сполучення пелюсток, форми квітки і листків, багатства фарб і аромату. 
  

А чи знаєте ви, що кімнатні троянди також дуже популярні?
Бенгальські троянди (Rosa bengalensis), або індійські (Rosa indica semperflorens) особливо гарні для кімнатної культури. У кімнатах вони не вимогливі до умов виростання. Не вимагають також періоду спокою, як інші види вазонних троянд. Утворюють низькі, не більше 50 см, кущі із пагонами, що сильно гілкуються, покритими дрібними вічнозеленими листками. Протягом року вони цвітуть майже безупинно. Цвітіння дуже рясне. Квіти махрові, порівняно дрібні, запашні, червоні, рожеві і білі.
Чайні троянди (Rosa tea). При створенні чайних троянд використовувались бенгальські троянди. Так звана чайна троянда в дикому вигляді не зустрічається. У Європу чайні троянди були завезені з Індії. Кущі від низьких (висотою 50 см) до сильнорослих, іноді плетевидних (висотою до 2 м). Виведені також низькорослі сорти висотою не перевищуючі 30 см. Цвітуть безупинно і рясно махровими квітами більш-менш щільної будови, великої кількості ніжних розфарбувань і відтінків. Квітки запашні, з так званим чайним ароматом. Чайні троянди дуже ніжні і витривалі до холоду і вогкості. Добре підходять для кімнатної культури.
Поліантові (багатоквіткові) троянди (Rosa polyanta - Rosa multiflora nana) були отримані від схрещування багатоквіткової троянди і китайської. Ці троянди мають низькі (висотою близько 50 см) компактні кущі, що рясно гілкуються. Карликові троянди характерні прекрасно складеними запашними напівмахровими і махровими квітами, зібраними в великі грона. Цвітіння надзвичайно рясне. Квіти рожеві, кров'яні, жовто-білі і інших забарвленнь. Рясному цвітінню сприяє коротка обрізка. Гарно підходять для вазонів. Вживаються також для бордюрів при посадці більш високорослих троянд.
Мініатюрні троянди (Rosa minima). В 1810 році з Китаю були завезені карликові чайні троянди. Вони викликали в Європі великий інтерес і від схрещування з низькими поліантовими і іншими трояндами були отримані сорти, які об'єднали в групу мініатюрних троянд. Вони є дрібною копією садових троянд, мають густі кущі висотою від 10 до 30 см. Листочки дуже дрібні, матові, темно-зелені. Квітки махрові, іноді запашні, різного забарвлення: від білого до майже чорного, зібрані в суцвіття. Цвітіння рясне протягом всього літа. Є в’юнкі форми. Дуже легко розмножуються черешками.
Бенгальська роза чайна троянда
Сьогодні ми дізнались багато про найгарнішу квітку, що символізує кохання - троянду. сподіваємось, вам сподобалось! Наступна наша стаття буде присвячена не менш захоплюючій квітці! До нових зустрічей!Создан 10 дек 2013